fbpx

Nemocnice Na Pleši chystá hudební festival pro veřejnost

2. května 2019 | Novinky

Program na páteční odpoledne

Areál Nemocnice Na Pleši se 7. června otevře široké veřejnosti na 1. ročníku multižánrového open-air festivalu NaPleš! Hlavním tahákem hudebního programu je Tomáš Klus, těšit se ale můžete i na stand-up comedy, dílny pro děti a lokální dobroty.

Vedení nemocnice uspořádalo loni nultý ročník festivalu při příležitosti výročí otevření nové budovy s lineárním urychlovačem. Minulý rok šlo pouze o doprovodný program k odborné konferenci, letošní ročník má být prvním, který propojí veřejnost s životem v nemocnici. „Chceme ukázat především lidem z okolí, že jsme fungující součástí zdejší komunity, že se u nás děje spousta pozitivních věcí a v neposlední řadě také nabídnout odlehčenou formou informace o možnostech zdravotní prevence,“ říká primářka onkologie Kateřina Jirsová, která s ideou festivalu přišla. „Přístup k pacientům je u nás velmi přátelský a otevřený. Naším mottem je, že své pacienty neopouštíme. I festival tak má za cíl ukázat, že jsme trochu jiná nemocnice,“ dodává její ředitel, Ing. Martin Kott.

Páteční dopoledne bude stejně jako loni patřit odborné konferenci, ale ve 14:00 se již areál otevře veřejnosti. Odpolední program odstartuje klaun Bilbo s dětským vystoupením, těžiště festivalu pak bude v hudební produkci. Vedle největší hvězdy Tomáše Kluse vystoupí nadějný písničkář Michal Horák, bluesová klasika Bluesberry a závěr večera roztančí funkoví Juicy Freak. Festivalem provedou Karel Hynek a Adéla Elbel, známí z pořadu Na Stojáka.

Preventivní a léčebné programy

Jak už bylo řečeno, cílem akce je mimo jiné zvýšení povědomí o prevenci. V rámci doprovodného programu budou prezentovány léčebné a preventivní programy, třeba možnosti prevence rakoviny prsu či kůže. Zdravotní odborníci z nemocnice také představí, co je canisterapie anebo aktuální trendy v rehabilitačních metodách.

Benefice na kinosál

Festival NaPleš! má navíc benefiční rozměr. V Nemocnici Na Pleši je kinosál pro více než stovku lidí, který je víceméně nevyužívaný. Vedení by chtělo tyto sto let staré prostory otevřít veřejnosti a rozvinout tak možnosti kulturního dění nejen pro pacienty nemocnice. Výtěžek z festivalu bude věnován právě na tento projekt. „Ne každý asi ví, že vybudování původního Sanatoria Na Pleši v roce 1916 bylo financováno z darů veřejnosti v celkové výši téměř dvou milionů korun. Ačkoliv jsme soukromá nemocnice, líbí se nám myšlenka, že komunita společnými silami uskuteční nějakou vizi. Spousta lidí se na nás obrací a chtějí nás podpořit, často finančně. Tak vznikl nápad na benefici,“ vysvětluje primářka Jirsová.

Základní vstupné je nastaveno na velkorysých 150,- Kč, což umožnili především samotní účinkující, kteří vystoupí bez nároku na honorář. Nicméně návštěvníci budou mít možnost přispět na celou akci zakoupením benefičního vstupného ve výši 350,- a víc a odnést si na památku malý dárek.

Lokální dobroty

Festival má i lokální význam. Organizátoři dbali na to, aby občerstvení zajišťovali místní podnikatelé, takže své produkty nabídne například řezník Kšána, pivovar Kytín, kavárníci z Malého mnicha a prodávat se bude také mošt přímo z nemocničního sadu.