fbpx

Otevřeme kino pro pacienty i veřejnost

3. října 2019 | Novinky

Na jaře uspořádala Nemocnice na Pleši ve svém areálu benefiční festival s cílem získat prostředky na obnovu místního kinosálu a začít s produkcí kulturních akcí nejen pro pacienty, ale i pro obyvatele z okolí. Úspěšný první ročník festivalu přinesl téměř čtvrt milionu korun a projekt se pomalu začíná stávat skutečností.

Rekonstrukce kinosálu

“Získané prostředky v první fázi investujeme tak, abychom mohli začít s filmovými projekcemi. Sál tedy v současné době vybavujeme novou technikou jako je Blu-ray mechanika, reprosoustava nebo mixážní pult,” vypočítává ředitel nemocnice Martin Kott. V dalším kroku se bude do sálu pořizovat světelná technika, která bude využita zejména při divadelních vystoupeních či koncertech. Klíčovým bodem rekonstrukce pak budou úpravy interiéru. Sál bude potřebovat nové pódium, oponu a také třeba kvalitní zastínění. To už jsou ale plány na příští rok, protože na další fázi bude potřeba zase získat finanční prostředky. Proto už se na Pleši pomalu začíná i s přípravou dalšího ročníku benefičního festivalu, který se bude konat opět v první polovině června.

Otvíračka Kina Na Pleši

Oficiální otevření Kina Na Pleši je naplánováno na 9. října, kdy proběhne představení pro novináře, starosty mikroregionu a sponzory. “Na otvíračku jsme vybrali ne úplně známý film Sny na neděli, který je ale pro nás zajímavý tím, že se odehrává a byl natáčen v padesátých letech přímo tady v nemocnici. Jsou tam dokonce záběry ze sálu, kde se koná nějaké představení, takže diváci se dostanou trochu do takového matrixu,” směje se primářka onkologie Kateřina Jirsová, která ideu otevření kina v Nemocnici Na Pleši prosadila. 

Provoz kina pro veřejnost by měl začít 24. října a odstartuje filmem, který diváci sami vyberou. Hlasování bude probíhat na facebookovém profilu Nemocnice Na Pleši

Kulturní akce v Kině Na Pleši

Do budoucna mají na Pleši v plánu zhruba dvě až čtyři akce v měsíci a kulturní produkce by se neměla omezovat pouze na filmy. Sál má fungovat jako multifunkční prostor, takže vedle kina tu budou probíhat také komornější koncerty a divadelní představení, přednášky, autorská čtení nebo workshopy. Program kina bude možné sledovat na webu kino.naplesi.cz.