fbpx

Kinesiotaping

Co je kinesiotaping

Kinesiotaping, lidově označovaný také jako „tejpování“, je doplňková rehabilitační technika, při které se na kůži aplikuje pružná samolepící tejpovací páska, která zafixuje svaly, šlachy či klouby do žádoucí polohy.

Komu může kinesiotaping pomoci

Tímto způsobem je možné korigovat různé ortopedické vady (například zborcenou klenbu, vybočený palec atd.), předcházet sportovním zraněním, podpořit hojení, zmírnit bolest atd. Tejpování pomáhá uvolnit přetížené měkké tkáně a naopak může zvýšit napětí ve tkáních oslabených. Pomocí stimulace lymfy také dochází ke zmírnění otoků, zrychlení metabolismu tkáně a urychlit hojení.

Tejpy a jejich druhy

Tejpy se vyrábí v různé kvalitě, šířce a barvách. Pro potřeby kinesiotapingu se používají bavlněné tejpy co nejvyšší kvality, dostatečně pružné a se zdravotně nezávadným lepidlem.

Šířka tejpy se volí podle části těla, na kterou se aplikuje (např. širší pásky se použijí na stehno, užší na dlaň). Barva tejpy má spíše psychologický efekt a barevné spektrum původně vycházelo z japonské psychologie barev. Je tedy hlavně na klientovi, jaké barvy preferuje.

Tejpování – aplikace tejpu

Tejpy se aplikují na čistou, suchou a oholenou pokožku, která je zdravá bez jizev, odřenin či nezhojených ran. Kvalitní tejpy by si měly svůj efekt udržet až po dobu tří týdnů na místech, které nejsou přímo v ohybu. Účinek se také snižuje po pocení, koupeli, sauně atp. Tejpovací páska se obvykle ponechává nalepená zhruba 4 dny a ne déle než týden.  

 

Objednejte se

Lucie Pavlíčková, DiS.
vedoucí fyzioterapeutka
+420 318 541 473 
pavlickova@naplesi.cz

Ceník fyzioterapie pro samoplátce