fbpx

Vodoléčba

Co je vodoléčba

Vodoléčba nebo také hydroterapie je jednou z nejoblíbenějších rehabilitačních procedur, kterou lidé provozují již od dob antiky. V současnosti se jedná o řadu speciálních forem procedur, které pomocí fyzikálních vlastností vody, jako je teplota či tlak, pozitivně ovlivňují organismus. V Nemocnici Na Pleši využíváme vodoléčbu zejména k léčbě poúrazových stavů, úlevě od bolestí, svalovou relaxaci a odlehčení pro pacienty se sníženou pohyblivosti.

Účinky vodoléčby v rehabilitaci

  • zlepšení prokrvení končetin a snížení krevního tlaku
  • zlepšení pohyblivosti a pružnosti pohybového aparátu
  • působení na vegetativní systém, který je neovladatelný vůlí – uvolnění svalových spasmů a tlumení bolestí
  • zrychlení metabolismu, odbourávání tuků a vyplavování nežádoucích látek z těla
  • zlepšení termoregulace, posílení imunitního systému

V čem vám vodoléčba může pomoci

Rehabilitační lékař posoudí váš zdravotní stav a vybere vhodnou formu procedury. Vodoléčebné procedury budou podle vašich potřeb využity například ke snížení bolestivosti, posílení svalstva, zlepšení rovnováhy a stability, zlepšení pohyblivosti, uvolnění ztuhlých kloubů nebo snížení svalových spasmů.

 

Vodoléčebné procedury

Perličkové koupele

Perličková koupel probíhá jako jemná masáž v perličkové vaně, která se provádí pomocí plynu probublávajícího vodou. Jedná se o hypertermickou koupel s vodou o teplotě  36°C – 38°C, účinku se tedy dosahuje jak mechanicky bublinkami, tak teplotou vody.

Perličková lázeň stimuluje nervová zakončení, látkovou výměnu, zlepšuje krevní oběh a prokrvuje pokožku. Při perličkové koupeli dochází k uvolnění svalů a jejich lepší regeneraci a relaxaci na centrální úrovni. Doporučuje se proto pro široké spektrum chorob pohybového a oběhového systému, ale také při různých neurotických onemocněních, poruchách spánku či chronické únavě.

Podvodní masáže

Hluboká celotělová masáž se provádí ve speciální hydromasážní vaně pomocí trysek a tlaku vody kolem 300 kPa. Využívá se voda teplá cca 36 °C a proudem vody se masíruje postupně celé tělo – dolní končetiny, horní končetiny, trup.

Podvodní masáže jsou indikovány u pacientů s výraznými svalovými spasmy, u různých typů obrn a otoků, ale také například u pacientů trpících chronickou zácpou.

Vířivé koupele horních a dolních končetin

Vířivá koupel se provádí ve speciálních vanách nebo umyvadlech, tzv. vířivkách. K terapii se využívá teplá voda hypo, iso i hypertermní  a mechanický účinek vířící vody. Procedura obvykle trvá 15 minut.

Vířivky jsou vhodné pro pacienty po operacích a úrazech horních a dolních končetin, a pro  pacienty s chronickými kloubními obtížemi, otoky, svalovými atrofiemi či periferní obrnou.

Vířivé koupele jsou naopak kontraindikovány pro pacienty s hlubokým zánětem žil.

Léčebné tělesné cvičení v bazénu

Léčebná cvičení v bazénu při rehabilitaci využívají vztlaku vody, který nadnáší tělo a tím usnadňuje pohyb, zmírňuje případnou bolest a posiluje svalstvo.

Cvičení ve vodě se provádí pod vedením fyzioterapeuta ve skupinkách a probíhá v řádu desítek minut ve vodě teplé zhruba 30 °C. Ke cvičení se často využívá dalších pomůcek, jako jsou míče, tyče či plovací desky.

Léčebné cvičení v bazénu je kromě lidí s onemocněním pohybového aparátu vhodné také pro děti, těhotné či seniory.

Objednejte se

Lucie Pavlíčková, DiS.
vedoucí fyzioterapeutka
+420 318 541 473
pavlickova@naplesi.cz

Ceník fyzioterapie pro samoplátce