Bezpečí
Bezpečí
Vážíme si toho, že jste si pro léčbu vybrali právě naši nemocnici a věříme, že budete spokojeni s kvalitou poskytované péče.
VÍCE INFORMACÍ
Bezpečnost našich pacientů je pro nás základní prioritou.
1) Bezpečná identifikace pacientů v NNP
Možná Vám přijde divné, že se Vás personál opakovaně ptá na jméno a další údaje. Kontrolou jména, data narození a identifikačního náramku si zaměstnanci ověřují, že péči poskytují správnému pacientovi.
Barva identifikačního náramku signalizuje možná rizika:
- ČERVENÝ NÁRAMEK – pacienti s alergií (léky, potraviny)
- BÍLÝ NÁRAMEK – ostatní pacienti
Identifikace pacienta je prováděna vždy před:
- podáním léčiv,
- podáním krve a transfúzních přípravků,
- diagnostickými a terapeutickými výkony,
- odebíráním vzorků k laboratorním vyšetřením.
Ambulantní pacient je ověřen dotazem na jméno, datum narození a následnou kontrolou identifikačních údajů ve zdravotnické dokumentaci.
2) Bezpečné používání léčivých přípravků s vyšší mírou rizika
V NNP je stanoveno spektrum léčiv s tzv. vyšší mírou rizika. Manipulace s těmito léky podléhá zvláštnímu režimu.
Jaké léky řadíme k lékům s vyšší mírou rizika:
- Injekční roztoky chloridu draselného (KCl) o koncentraci 7,45% a vyšší (jsou podávány pacientům s hypokalemií, tzn. pacientům, jejichž hladina draslíku v krvi klesne pod určenou mez)
- Inzulíny (léky používané ke snížení hladiny cukru v krvi)
- Neředěné hepariny (léky k prevenci vzniku krevních sraženin)
Tato léčiva jsou skladována vždy odděleně od ostatních léčiv a sice v uzamykatelných skříňkách se zřetelným označením RIZIKOVÁ LÉČIVA – červeně. Před podáním léku provede sestra identifikaci pacienta.
Před podáním jakékoli léku se nebojte personálu zeptat, jaké léky Vám lékař naordinoval a proč. Nebojte se zeptat opakovaně, pokud nebudete něčemu rozumět.
3) Prevence záměny pacienta, výkonu a strany při chirurgických výkonech
Před léčebným nebo diagnostickým výkonem Vám lékař z důvodu potvrzení správnosti strany výkonu fixem označí tu část těla, na které budete vyšetřován/a.
4) Prevence pádů
Pády představují nejčastější a nejrizikovější nežádoucí událost komplikující hospitalizaci případně domácí léčbu. U pacientů nad 65 let jsou pády nejčastější příčinou úrazu. V NNP sledujeme a hodnotíme výskyt pádů za účelem zajištění příčiny a přijetí nápravných opatření.
Nejčastější příčiny pádů:
- Porucha zraku
- Zvýšená svalová slabost, narušení rovnováhy
- Snížená fyzická mobilita, špatná technika vstávání
- Dezorientace, zmatenost
- Použití léků
- Překážky v místnosti
- Mokré podlahy, kvalita povrchu
- Nesprávné užívání kompenzačních pomůcek
- Špatné osvětlení
- Typ a stav obuvi
Nejvíce ohroženi rizikem pádu jsou pacienti:
- se sníženou pohyblivostí,
- používající ortopedické pomůcky,
- po cévní mozkové příhodě,
- s poruchou rovnováhy,
- s poruchou zraku,
- po narkóze,
- zmatení, s nočním neklidem.
Zaměstnanci NNP se snaží předcházet pádům včasnou identifikací rizikových pacientů, důsledným informováním pacientů a zajištěním bezpečného prostředí. Děkujeme za Vaši plnou spolupráci.
5) Hygiena rukou při poskytování zdravotní péče
Základním opatřením pro snížení rizika tzv. nemocničních nákaz (nozokomiální infekce), je správná hygiena rukou. Nozokomiální infekce by mohla zkomplikovat Vaše uzdravení a prodloužit pobyt v nemocnici. V nemocnici jsou k dispozici dezinfekce na ruce, využijte je, než navštívíte svého blízkého.
6) Bezpečná komunikace
Osoba, která přijímá ústní nebo telefonickou ordinaci léčivého přípravku nebo hlášení vyšetření, vše zaznamená do zdravotnické dokumentace a správnost zapsaného textu si ověří zpětným přečtením. Záznam ve zdravotnické dokumentaci musí obsahovat jméno osoby, která záznam provedla, jméno ordinujícího lékaře a jméno sestry, která lék podala a dále také datum a čas provedení. Ústní ordinace je podána pouze ve výjimečných případech, kdy hrozí nebezpečí z prodlení v situaci ohrožení zdraví či života pacienta. Každá ústní ordinace je následně bez zbytečného odkladu zaznamenána do zdravotnické dokumentace daného pacienta.
7) Bezpečné předávání pacientů
Pacienti jsou hospitalizováni a vyšetřeni podle závažnosti zdravotního stavu. Péče o pacienty je zajištěna nepřetržitě, 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Zdravotníci se v průběhu ošetřování střídají ve směnném provozu a informace o pacientech si pečlivě předávají. V případě, že je pacient předáván na jiné zdravotnické pracoviště, je předána i zdravotnická dokumentace, která obsahuje překladovou zprávu, kde jsou uvedeny všechny důležité informace týkající se diagnosticko-terapeutického a ošetřovatelského plánu péče.
8) Prevence vzniku dekubitů u hospitalizovaných pacientů
V NNP klademe velký důraz na prevenci a řešení proleženin (dekubitů). Investujeme nejen do materiálních pomůcek, ale i do vzdělávání našeho personálu. Naším cílem je předcházet vzniku dekubitů a v případě jejich výskytu je včas identifikovat a okamžitě zahájit léčbu. Na našich odděleních poskytujeme polohovací pomůcky, antidekubitní podložky, ochranné přípravky na kůži a speciální krycí materiály.
9) Staňte se aktivními účastníky léčby
- Ptejte se! Pokud nerozumíte odpovědi, zeptejte se znovu.
- Ujistěte se, že dostáváte správnou medikaci/léčbu.
- Ptejte se na svůj zdravotní stav, výsledky a plán léčebné péče.
- Mějte přehled o tom, jaké léky berete a proč!
Máte právo vyžádat si druhý názor (názor dalšího lékaře), ať již jde o stanovení diagnózy, či návrhu diagnostických nebo léčebných výkonů. Váš ošetřující lékař vezme druhý názor v úvahu.