fbpx

Dne 16. 6. 2022 proběhlo slavnostní spuštění nového lineárního urychlovače. Tento přístroj bude využitelný u všech nádorových onemocnění, pokud je indikována léčba zářením. 

„Nový lineární urychlovač patří k těm nejmodernějším vůbec,“ říká MUDr. Josef Valchář, vedoucí lékař Oddělení radioterapie Nemocnice Na Pleši a dodává: „Tento přístroj nové generace umožňuje přesněji zaměřit ozařovanou oblast zájmu. Můžeme tak bezpečně aplikovat maximum dávky do nádoru a zároveň výrazně snížit zatížení sousedících zdravých tkání. Tím dramaticky klesá riziko případných nežádoucích účinků.”

Nemocnice Na Pleši je jediným onkologickým centrem s lineárním urychlovačem ve Středočeském kraji. Z důvodu nutnosti navýšení kapacit a další modernizace přístrojového vybavení se vedení nemocnice rozhodlo investovat z vlastních zdrojů do dalšího lineárního urychlovače. Dosud podstupovalo ozařování 400 až 500 pacientů ročně, nově k nim přibudou další stovky pacientů.

Přístupnější léčba pro Středočeský kraj

„Pracovišť, kde je umožněno ozařování, je málo. Například Středočeši musejí za tímto typem léčby často cestovat do Prahy. A protože se jedná o léčbu trvající několik týdnů, bývá to pro pacienty náročné, “ upozornila primářka Onkologického oddělení Kateřina Jirsová a dodala, že cílem je nabídnout pacientovi v každé fázi nemoci, co potřebuje, pokud možno v co nejkratším termínu.

Individuální přístup k pacientům

„Specializujeme se na radioterapii těch nejčastějších diagnóz v populaci, jako je karcinom prostaty nebo prsu, ale jinak je na našem pracovišti samozřejmě možné ozařovat všechny typy nádorů,“ uvádí Valchář.  Hlavní motto nemocnice je individuální přístup k pacientům. „Například u rakoviny prsu vnímáme jako obecný nedostatek v České republice péči o ozařovanou oblast. Pacientky jsou často vystrašené, z internetu so dozvídají o možných „popáleninách“ způsobených radioterapií, nebo se obávají pozdních kosmetických následků. Nám toto není lhostejné. Již několik let aplikujeme speciální ochranné fólie, takže u našich pacientek zaznamenáváme o poznání méně kožních nežádoucích účinků léčby ozařováním. Teď se k tomu navíc přidává ještě využití nejmodernější technologie,“ dodává vedoucí lékař. „Jedním z našich hlavních trendů je poskytnout pacientovi veškeré služby pod jednou střechou, aby se pacient nemusel nikam převážet,“ řekl ředitel Nemocnice Na Pleši Martin Kott. V nemocnici je 180 lůžek, z toho 40 je určeno pro onkologické pacienty. Podle Kotta se však stále zvyšuje počet pacientů, kteří žádají ambulantní péči.